USG niemowlaka

Leave a Comment


Jesteśmy już z moją Dusią po bilansie okresowym. Wypadło pomyślnie. Wygląda na to, że mała rozwija się prawidłowo. Oczywiście ostro przybrała na wadze, ale za to nie urosła. Podobno pierwsze dwa, trzy pomiary mogą być takie same a nawet centymetrów może ubywać. Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ dziecko na bilansie jest inaczej mierzone niż po porodzie.

Teraz rozpoczęliśmy maraton USG. Na początek poszło USG ciemiączka jako profilaktyka po wizycie u neurologa. Z reguły wykonuje się je u wcześniaków. Dzięki takiemu badaniu można stwierdzić wady centralnego systemu nerwowego. Badanie trwało około 10 minut.

W tym tygodniu wybieramy się na USG jamy brzusznej. Zostaliśmy na nie skierowani, ponieważ Dusia po jedzeniu strasznie płakała. Jeśli czytaliście poprzedni wpis wiecie, że przyczyną były prawdopodobnie witaminki. Na jakiś czas się uspokoiła ale mam wrażenie, że ostatnio znów jest marudna. Więc takie badanie nie zaszkodzi. Warto wtrącić w tym momencie, że dziecka specjalnie przed badaniem USG nie trzeba przygotowywać. Warto jedna je nakarmić, aby było spokojniejsze. Warto też dzień wcześniej zaaplikować kropelkę Esputiconu, aby nie gromadziły się nadmierne ilości gazów i nie tworzyły się wzdęcia. Tuż przed wejściem na badanie można zmienić pieluszkę na nową dla komfortu małego pacjenta.

Maraton ów zakończymy USG stawów biodrowych. Wykonuje się je w celu wykrycia dysplazji stawów biodrowych. Jeśli w porę nie wykryje się takiego schorzenia, może ono prowadzić do nieodwracalnych wad postawy czy problemów w chodzeniu. Uważajcie drodzy czytelnicy i zamawiajcie to badanie znacznie wcześniej, ponieważ kolejki z pacjentami są milowe. Pierwsze badanie wykonuje się z reguły do 6 tygodnia życia dziecka. To najwyższa pora, aby przy złych wynikach poddać dziecko rehabilitacji. Badanie takie powinno się  powtórzyć, kiedy dziecko będzie miało pół roku. Mam nadzieję, że Duśka przejdzie te wszystkie badania spokojnie i nie wykryją one jakiś nieprawidłowości.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...